سل کانتر هماتولوژی چیست؟

cell counter ( سل کانتر هماتولوژی ) همانگونه که از اسمش پیداست دستگاهی است با عملکرد شمارشگری گلبول ها. یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین تجهیزات آزمایشگاهی هستند.

خون انسان حاوی سه دسته از گلبول هاست. سل کانتر های هماتولوژی هر سه فاکتور را اندازه گیری میکنند. این سه فاکتور عبارتند از: گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

علاوه بر این برخی دستگاه ها قابلیت اندازه گیری هموگلوبین، هماتوکربت (MCV) ، MCH، MCHC، مرفولوژی گلبول های قرمز را دارند. تعدادی از آنها شمارش افتراقی سلول های سفید (شمارش تعداد لنفوسیت ها، مونوسیت ها و گرانولوسیت ها) را انجام می دهند.

سل کانتر هماتولوژی سیسمکس xp300
سل کانتر هماتولوژی سیسمکس xp300

پیشنهاد میکنیم بخوانید: معرفی فاکتورهای خونی

رویه کار سل کانتر هماتولوژِی

در سل کانتر هماتولوژی نمونه خون در ابتدای کار با محلول ایزوتونیک رقیق میشود و سپس به چمبرهای دستگاه شمارش منتقل میگردد. در آنجا فاکتورهای خونی اندازه گیری شود.

چمبر شمارشگر-هماتوسیمتر
چمبر شمارشگر-هماتوسیمتر

معمولا این اندازه گیری به دو روش صورت می پذیرد: یا از خاصیت شکست نور در برابر سلول های خونی استفاده میشود. که معمولا روشی لیزری است. یا محلول از یک منفذ عبور میکند و تغییرات امپدانس محلول در همان لحظه اندازه گیری میشود.

معمولا این اندازه گیری به دو روش صورت می پذیرد: یا از خاصیت شکست نور در برابر سلول های خونی استفاده میشود. که معمولا روشی لیزری است. یا محلول از یک منفذ عبور میکند و تغییرات امپدانس محلول در همان لحظه اندازه گیری میشود.

درون سل کانتر هماتولوژی چه اتفاقی می افتد؟

وقتیکه سلول ها از جلوی نور لیزر با طول موج خاص در حال عبور هستند. آشکارسازهای الکترونیکی، نور پراکنده شده از سلول را اندازه گیری می‌کنند. نوری که در جهت مستقیم پراکنده شود همان طول موج نور تابش شده را دارد و شدت آن با اندازه ذره متناسب است. به این ترتیب هر چه سلول بزرگ تر باشد، پراکندگی نور بیشتر خواهد بود و دتکتور FSC سیگنال بزرگ تری را به سمت قسمت الکترونیکی می فرستد. از آنجا که این نور به حد کافی قوی است برای شناسایی آن از فتودیود استفاده می‌شود.

رویه کار در سل کانتر هماتولوژی

فرض هموژن بودن سلول ها در مورد RBC ها نسبتا صادق است، ولی برای WBC ها مناسب نیست. برای تعیین اندازه RBC ها نیز به دلیل متفاوت بودن اشکال آنها و تفاوت در محتوای هموگلوبین دچار محدودیت خواهیم شد. برای حل این مشکل در مورد RBC ها آنها را در محیط‌های با غلظت مناسب به شکل کره در آورده و شدت تفرق نور در زوایای مختلف را مقایسه می کنند.

توصیه میکنیم بخوانید: سل کانترهای سیسمکس

این نکته مهم است که در ابتدای هر روز کاری دستگاه، شمارش زمینه آن انجام شده و سوابق آن نیز حفظ شود. معمولا دستور العمل آن توسط شرکت سازنده یا شرکت گارانتی کننده اعلام میشود.

خرید/ دریافت خدمات سل کانتر هماتولوژی

اگر قصد خرید سل کانتر و یا خرید قطعات آنرا دارید با شرکت تجهیزات آزمایشگاهی پیمان پویان طب تماس بگیرید. همچنین جهت سرویس دستگاه خود در هرکجای ایران با بهترین شرایط و قیمت در کوتاه تریت زمان، هم اکنون با مشاورین شرکت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول